עורך דין נזיקין

הכלל הראשון בתחום דיני הנזיקין שעל התובע להחליט אם הנתבע הוא זה שגרם לנזק ואם יוכיח זאת, יקבל את הפיצוי המלא. אחת השאלות היא מה סכום הפיצויים שיגיעו לתובע. למעשה התשובה היא אינה חד משמעית היות ותביעת הנזיקין, תלויה בכמה גורמים שיכולים להשפיע ישרות על סכום הפיצויים. תחום דיני הנזיקין כולל: רשלנות רפואית, תביעות נכות לביטוח לאומי, תאונות דרכים, תאונות עבודה, הוצאת דיבה ועוד. מי שיכול לייצג תובעים בתביעות נזיקין הינו אך ורק עורך דין נזיקין אשר מומחה בתחום זב בלבד.

 

חשיבות ייצוג נתבע ע”י עו”ד דיני נזיקין

ליווי של עורך דין נזיקין הוא חשוב, היות וההתמודדות והבירוקרטיה, עשויות להיות קשות ומתישות מול מוסדות, חברות ביטוח ועוד. גם בדיני נזיקין ישנם תחומים ותת תחומים ולכן, אם למשל מדובר על תביעה בנושא רשלנות רפואית, יש למצוא עורך דין המתמחה  בנושא הרפואה, כזה שיודע לקרוא לעומק ובאופן מקצועי דוחות רפואיים וחוות דעת של רופאים מומחים.

ראשית יש לקבל ייעוץ, כאשר עוה”ד לדיני נזיקין, ישמע את טענותיו ומהות תביעתו של התובע. עוה”ד יבנה תכנית ארוכת טווח כגון איסוף כל החומרים הרלוונטיים הקשורים לתביעת הנזיקין ואז, ניתן יהיה לצרף את המסמכים לתיק התביעה ומשם לביהמ”ש.עורכי דין המתמחים בדיני נזיקין, יש להם את הקשרים הנכונים כגון רופאים מומחים שיתנו חוות דעת שתתקבל בביהמ”ש.

 

מהו ההליך של תביעת נזיקין?

על מנת להוכיח, כי אכן נגרם נזק לתובע, הוא יידרש בעת הגשת התביעה, להוכיח כי אכן נגרם לו נזק בגין רשלנות, או בגין חובת זהירות. מדובר על “קשר נסיבתי” בין מעשה הרשלנות לנזק שנגרם ולהוכיח כמובן, את קיום הנזק. לפעמים מגיעות תביעות נזיקין אל ביהמ”ש שעליו יהיה לפסוק את היקף הנזק שנגרם לאדם ואת גובה הפיצוי הכספי שהוא עתיד לקבל. לעיתים תביעת הנזיקין נערכת ישירות מול חברת הביטוח, או מול המוסד לביטוח לאומי כמו לדוגמא פגיעה בעבודה, תאונת דרכים, מחלת עבודה ועוד.

על מנת להכין את תיק התביעה, עורך דין נזיקין יבקש לאסוף כמה שיותר ראיות, עדויות על פי אופי המקרה,אישורים רפואיים ראשוניים, תמונות, חוות דעת רפואיות וכדומה. כל כמה חודשים מומלץ כי התובע יוכיח לגבי החמרת מצב, אם מדובר בפגיעה גופנית, מה שיתווסף לתיק התביעה. כאשר מדובר על תביעות רכוש למשל, יש לגבות עדויות וחומרים בתיק התביעה ע”י חוות דעת של שמאי שיאמוד את היקף הנזק שנגרם לתובע.

 

יתרונות וחסרונות בתביעת נזיקין

 כאמור, מדובר על מלחמה לא פשוטה , אם מול רשויות, מוסדות, חברות ביטוח, מקומות עבודה , אנשים פרטיים ועוד. היתרונות הם שבאמצעות עורך דין נזיקין יהיה מי שייצג את התובעים, כאשר עוה”ד הוא מומחה בתחום, הוא יילחם עבור מרשו עד לקבלת הפיצויים המרביים לתובע. גם בעת דחיית התביעה, עוה”ד ידע אל מי לפנות להמשך התביעה עד לקבלת הפיצויים המגיעים לו ממוסדות שמערימים לא מעט קשיים או מחברות הביטוח.

 

החסרונות הם כאשר  מדובר לפעמים בהרבה כסף, אפילו אם עוה”ד יסכים לעבוד באחוזים מפיצויי התביעה. חוות הדעת הרפואיות מרופאים מומחים עולות לא מעט, התרופות, העזרים השונים לנפגעי הגוף, ההמתנה הארוכה למשל מול מוסד לביטוח הלאומי כאשר אדם אינו יכול לעבוד בשל פגיעתו, מלחמות ההתשה מול חברות הביטוח, הוצאות נסיעות, לרופאים ומתח לא מועט לתובע עד שביהמ”ש יפסוק עבורו את הסכום המגיע לו. לעיתים יש להגיש ערעור על פיצויים נמוכים מדי שנפגעו לתובע ואז מדובר בעוד המתנה ארוכה וממושכת.

 

לסיכום

כל תביעת נזיקין, כדאי כי תהיה מלווה ע”י עורך דין לדיני נזיקין ויש לו את הניסיון העשיר והידע להגשת תביעת נזיקין מסודרת או שיוכל להמליץ לתובע אם יש בכלל מקום לתביעת הנזיקין שהוא שוקל להגיש. עו”ד המתמחה בדיני נזיקין, שיש לו כבר הצלחות רבות בתיקים רבים שייצג יידע להפעיל שיקול דעת ולהבין את היקף וחומרת התביעה וללוות את התובע לאורך כל התהליכים שהם אינם פשוטים ומורכבים ודורשים כוחות נפשיים רבים.